
Narava nam za svojo uporabo ne računa nič, daje pa veliko. Od narave smo odvisni, a ji na račun gospodarske rasti in načina življenja jemljemo preveč in vračamo premalo.
Mnogo vas je, ki se tega zavedate, ste zaskrbljeni in si prizadevate, da bi našim otrokom zapustili boljše stanje.
Ali ste vedeli, da lahko tudi finančno pomagate, ne da bi vas to kaj stalo? Sami se lahko odločite, kdo bo dobil 1 % vaše dohodnine, ki jo vsako leto plačate državi. Zakaj tega ne bi namenili za pomoč naravi?
Kdo smo? Skupina organizacij, ki daje glas naravi v naše skupno dobro.
Za kaj si prizadevamo? Za življenje v harmoniji z naravo - gradimo boljši, trajnosten in pravičen sistem, bolj zdravo življenjsko okolje za vse.
Kako delujemo? Varujemo okolje pred škodljivimi posegi vanj, iščemo načine proizvodnje in potrošnje, ki so bolj skladni z naravo, ter spodbujamo spreminjanje navad.
VEČ - Kaj smo in kaj delamo okoljske nevladne organizacije?
Za svoje delovanje potrebujemo sredstva. Z namenitvijo 1 % vaše dohodnine nam boste pomagali, da bomo lahko še naprej uresničevali naša poslanstva.
Izberite organizacijo, ki jo želite podpreti*

CIPRA Slovenija
Živeti v Alpah
Gore niso večne – podnebna kriza, prometni, turistični in infrastrukturni pritiski jih preoblikujejo pred našimi očmi.
Zavzemamo se za trajnostni razvoj na širšem alpskem prostoru, ohranjanje naravne in kulturne dediščine, uresničevanje določil Alpske konvencije in mednarodno povezovanje.
DONIRAJ
Kdo smo in kako bomo donacijo porabili
Kdo smo in kaj počnemo?
Katarina2, Špela in Matej smo zavzeti CIPRAši. Svoje predanosti okolju ne odložimo po koncu delavnika. Z odprtimi očmi in predanih src se vključujemo v različne projekte in aktivnosti na lokalnem in državnem nivoju, povezane s tistim pravim trajnostnim razvojem.
Ker razumemo pomembnost našega delovanja, velikokrat ne znamo reči »ne«, tudi ko gre za brezplačno delo ob večerih in koncih tedna. Gre za delo, ki je v dobrobit vsem, saj se tiče smiselnega ravnanja z našimi gozdovi, rekami, pokrajino, prometom, zavarovanimi območji.
Kako bomo donacije porabili?
Z vašo podporo bomo lahko kako takšno aktivnost izpeljali manj brezplačno in si lahko povrnili nastale stroške (produkcija ozaveščevalnih vsebin, intervjuji, delo v lokalnem okolju). Vaša podpora nam bo torej pomagala še naprej odkrivati zamolčane teme netrajnostnega ravnanja z naravo ter širiti dobre prakse.

Destilator, klub trajnostnih rešitev
Kaplje v morje. Takšne, ki sprožajo valove.
Destilator je tu, da v družbo kaplja navdihujoče ideje in praktične rešitve.
Za male in velike premike na bolje.
Naš kotel najbolj strastno ogrevajo praktične izvirne zamisli, ki pred deponijo rešujejo kupe smeti, ki to niso, in zmanjšujejo izdelavo in uporabo novih materialov in surovin.
DONIRAJ
Kdo smo in kako bomo donacijo porabili
Kdo smo in kaj počnemo?
Smo neprofitna organizacija, ki se ukvarja s trajnostnimi načini bivanja, delovanja in proizvodnje.
Ker osebno verjamemo, da je tako najbolj smiselno in prav.
Ker neskončno radi raziskujemo, preizkušamo in izumljamo, iščemo rešitve in izdelke za vsakdanje življenjske potrebe in navade, ki so v družbenem, etičnem in ekološkem pogledu boljša alternativa obstoječim.
Najraje tako, da se pri tem tudi umažemo.
Najbolj smo prepoznavni po reciklirani izdelkih, delavnicah in predavanjih ter akcijah, ki so nakapljane skozi gost etično - ekološki filter.
Kako bomo donacije porabili?
Z veseljem sprejmemo in koristno uporabimo prispevke za gorivo pod našim kotlom – da inovativne rešitve iz Destilatorja še hitreje kapljajo.
Donacije nam pomagajo, da je v našem malem Studiu toplo in je elektrika priklopljena. Odvoz smeti je skoraj nepotreben.
Ko se bo nakapljalo dovolj, bomo najprej poskrbeli za boljšo osvetljavo, v naslednji fazi pa razširili naše delovanje ter ekipo in poskrbeli, da bo v še več smetnjakih manj gužve.
Društvo Bober - Okoljsko gibanje Dolenjska
Naravo lahko krotiš, premagaš je nikoli...
DONIRAJ
Kdo smo in kako bomo donacijo porabili
Kdo smo in kaj počnemo?
Društvo Bober je prostovoljno, samostojno, nepolitično in nestrankarsko združenje fizičnih oseb, ki delujejo na področju okoljskih, naravovarstvenih, izobraževalnih, eko turističnih, samooskrbnih dejavnosti, varstva naravnih vrednot in ohranjanja biotske raznovrstnosti, varstva in trajnostne rabe naravnih dobrin, trajnostnega razvoj ter kulturne dediščine, osebne rasti, zdravju in holistične dejavnosti.
Kako bomo donacije porabili?
Sredstva, ki jih prejmemo z donacijami so namenjena povečevanju ozaveščenosti v širši skupnosti v cilju varovanja okolja ter narave, terenskim eko patruljam za opazovanje in evidentiranje življenja v naravi in ekosistemih ter zasaditi obrežnih avtohtonih vrst dreves do leta 2022.

Društvo za preučevanje in ohranjanje metuljev Slovenije
Metulji: pomemben del biološke raznolikosti in znanilci podnebnih sprememb.
Metulji skupaj z ostalimi najpomembnejšimi opraševalci izumirajo osemkrat hitreje kot ostale vrste. Prizadevamo si za zavedanje o pomembnosti metuljev, spremljamo stanje v Sloveniji in si prizadevamo za njihovo ohranjanje.
DONIRAJ
Kdo smo in kako bomo donacijo porabili
Kdo smo in kaj počnemo?
Društvo za proučevanje in ohranjanje metuljev Slovenije je društvo posameznikov, ki nas združuje zanimanje za metulje. Ukvarjamo se z metulji na območju Slovenije, predvsem z njihovo razširjenostjo in ekologijo ter tudi z obveščanjem javnosti o njihovem pomenu. Društvo je ustanovitelj in član organizacije Butterfly Conservation Europe. Organiziramo številne terenske aktivnosti npr. Evropska noč nočnih metuljev, MetuLov dan. Sodelujemo na dogodku Bioblitz ter širimo znanje o metuljih preko raziskovalnih študentskih in dijaških bioloških taborov. Organiziramo predavanja, razstave in foto večere, kjer osveščamo javnost o pomenu metuljev. S terenskimi popisi metuljev prispevamo k boljšemu poznavanju njihove razširjenosti in spremljamo spremembe stanja habitatov preko pestrosti vrst in številčnosti metuljev. Z izvajanjem projekta »Deteljin modrin – prezrt biser savskih prodov« že vrsto let skrbimo za ohranjanje habitata te izjemne vrste in osveščamo prebivalce Ljubljane ob savskih prodih o pomenu tega območja za metulje.
Kako bomo donacije porabili?
Z vašo pomočjo bomo lahko bolj kvalitetno in v večjem obsegu izvajali aktivnosti v prid ohranjanja in proučevanja metuljev v Sloveniji. Omogočile nam bodo boljši pregled nad stanjem v Sloveniji in podprle naše prizadevanje za njihovo ohranjanje.
Ekologi brez meja
Svet brez odpadkov je svet, v katerem želimo živeti.
Skrb za okolje brez odpadkov, pomeni istočasno skrb za naše zdravje. Donacije nam omogočajo, da še naprej odpiramo oči, poučujemo, ozaveščamo, raziskujemo in ponujamo rešitve na takšna in drugačna vprašanja, pobude, prošnje in predloge za sodelovanje. Zahvala za to gre tudi vam!
DONIRAJ
Kdo smo in kako bomo donacijo porabili
Kdo smo in kaj počnemo?
Urša, Katja, Barbara, Žaklina, Helena in Jaka smo Ekologi brez meja. Po duši in srcu ekologi, po izobrazbi pa pisana mešanica vseh mogočih znanj. Svet brez odpadkov je naša vizija, odpiranje in raziskovanje poti do tega cilja pa naš način življenja.
Skupaj smo se zbrali pred desetimi leti, ko smo organizirali prvo vseslovensko akcijo Očistimo Slovenijo. Ker verjamemo, da je preprečevanje nastajanja odpadkov veliko bolj pomembno kot čiščenje, smo se priključili evropski mreži zero waste, uvajanje strategij zero waste v vse pore našega življenja pa je postala naša prva prioriteta.
Kako bomo donacije porabili?
- Radi bi organizirali izmenjavo oblačil za mlade v naši občini. Ker tega še nismo počeli, nas zanima, če nam lahko pomagate s kakšnim nasvetom, kako se projekta lotiti.
- Za oddajo, ki jo objavljamo na naši televiziji, pripravljamo prispevek na temo plastike. Za vas imamo kratko vprašanje glede biorazgradljivih vrečk …
- Že dolgo se trudimo, da bi zmanjšali količino odpadne hrane v šolski kuhinji, a doslej nismo naredili opazne spremembe. Kje začeti?
Z veseljem se odzovemo in za vse zainteresirane organizatorje izmenjav pripravimo priročnik, odgovarjamo na novinarska vprašanja o različnih okoljskih temah, razvijamo postopke za zmanjševanje zavržene hrane v javnih ustanovah, vladi predlagamo zakonodajne ukrepe, lokalnim skupnostim pomagamo na poti do družbe brez odpadkov ali predavamo o različnih temah s področja okolja in odpadkov.

Društvo Mariborska kolesarska mreža
Verjamemo, da je na cestah preveč avtomobilov in v trajnostne načine premikanja! Podnebne spremembe so za nas resnične, okolje pa ključno in zato bi radi ljudi spodbudili k spremembi njihovih potovalnih navad, iz vsakodnevne uporabe avtomobila, na bolj trajnostne načine premikanja, predvsem kolo in JPP.
DONIRAJ
Kdo smo in kako bomo donacijo porabili
Kdo smo in kaj počnemo?
Društvo Mariborska kolesarska mreža (MKM) je neprofitna nevladna organizacija, ki se ukvarja s promocijo in razvojem kolesarjenja v Mariboru in širše. Naš osrednji cilj je spreminjanje potovalnih navad skozi povečevanje števila kolesark_jev in zmanjšanje uporabe motoriziranega prometa. Ob tem gojimo zavest, da vlaganje v trajnostne načine premikanja po prostoru prinaša dolgoročno blagodejne učinke na celotno družbo in okolje.
Kako bomo donacije porabili?
Eden izmed ključnih skupnostnih programov Mariborske kolesarske mreže je Bajk kuhna. Bajk kuhna je namenjena druženju, srečevanju, medsebojnemu spoznavanju, neformalnemu učenju in dvigovanju kolektivne samozavesti med članicami_i kolesarske skupnosti.
Namenjena je učenju ter popravljanju koles po principu “naredi si sama_m”. V Bajk kuhni se lahko udeleženke_ci naučijo same_i popravljati kolo, pri tem pa so jim na voljo orodje in nasveti prostovoljk_cev društva. Da bomo lahko še naprej zagotavljali čim več materiala brezplačno in nadgradili opremo v delavnici, bomo zelo veseli, če odstotek dohodnino namenite nam! Skupaj na kolo za boljši jutri!
Focus, društvo za sonaraven razvoj
Focus se zavzema za celostne družbeno-ekonomske spremembe, ki bodo omogočile dobro življenje vsem ljudem znotraj omejitev našega planeta.
Kot advokati okolja delujemo v javnem interesu na področjih varstva okolja, energije, prometa in raziskovalne dejavnosti, ukvarjamo pa se tudi z odgovorno potrošnjo in odrastjo. Gledamo široko in pomagamo drugim videti širšo sliko.
DONIRAJ
Kdo smo in kako bomo donacijo porabili
V Focusu verjamemo, da lahko na enem in edinem planetu, ki ga imamo, dobro živimo vsi in pri tem upoštevamo tudi omejitve okolja. To nam že 18 let predstavlja navdih za naše delo, ki je:
STROKOVNO. Kot advokati okolja delujemo v javnem interesu na področjih varstva okolja, energije, prometa in raziskovalne dejavnosti, ukvarjamo pa se tudi z odgovorno potrošnjo in odrastjo. Gledamo široko in pomagamo drugim videti širšo sliko.
PIONIRSKO. V slovenskem prostoru smo pionirji na več področjih - tako pri naslavljanju energetske revščine kot pri vzpostavljanju energetskih skupnosti v lokalnih okoljih pa tudi pri raziskovanju idej o novih možnostih življenjskih praks in družbenih ureditev.
POGLOBLJENO. Raziskujemo energetsko revščino in tudi na mednarodni ravni prispevamo k uspešnejšem reševanju te problematike. Pomanjkljivosti, ki jih zaznamo na terenu, prevajamo v rešitve in jih predlagamo odločevalcem. Prizadetim lokalnim skupnostim in gospodinjstvom s praktičnimi ukrepi pomagamo do toplega doma in nižjih položnic za električno energijo.
CELOSTNO. Oblikujemo in zagovarjamo rešitve, ki nas bodo obvarovale pred najhujšimi posledicami podnebnih sprememb. Bdimo nad izvajanjem zakonodaje in mednarodnih zavez, opozarjamo na morebitne nepravilnosti in nezakonitosti ter se nanje aktivno odzivamo, tako prek medijev kot sodnih mlinov.
POVEZOVALNO. Delujemo na vseh ravneh in veliko sodelujemo z lokalnimi skupnostmi. Vodimo jih v bolj trajnostno prihodnost s pomočjo pri izvedbi projektov, kot je postavitev sončne elektrarne ter okolju in prebivalcem prijazna ureditev prometa.
USMERJENO V PRIHODNOST. Vedno več pozornosti posvečamo mladim. Spodbujamo jih, opremljamo z informacijami, izkušnjami in znanjem ter jih podpiramo na njihovi poti aktivnih državljanov in etičnih potrošnikov. Najmlajše pa spodbujamo k aktivni mobilnosti.
Žal pa vseh želenih aktivnosti ne moremo uresničiti v okviru sofinanciranih projektov. Za njihovo izvedbo potrebujemo tudi donacije. In tako kot štejejo že majhne spremembe, majhne zmage… so pomembne tudi majhne pozornosti in pomoči. Tukaj nastopiš ti.
Z 0,5 % dohodnine lahko podpreš naš skupni boj za okolju in družbi bolj odgovorno življenje!
Tebe ne stane nič, nam pomeni veliko. Hvala! #DovoljZaVse

Herpetološko društvo - Societas herpetologica slovenica
Za vse, ki jim ni vseeno za plazilce in dvoživke.
DONIRAJ
Kdo smo in kako bomo donacijo porabili
Kdo smo in kaj počnemo?
Herpetološko društvo - Societas herpetologica slovenica je bilo ustanovljeno leta 1996 z namenom preučevanja in varovanja slovenske herpetofavne. Hkrati z osnovnim namenom pa društvo že dvajset let izobražuje, ozavešča ter popularizira problematiko področja v strokovni in širši javnosti. Ti namreč sodijo med najbolj ogrožene živalske skupine pri nas, v Evropi in po svetu, predvsem zaradi uničevanja ter izginjanja njihovih habitatov. Z Uredbo o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah (Ur.l. RS, št. 46/2004, 109/2004, 84/2005) so zavarovane vse domorodne vrste dvoživk in plazilcev na območju Slovenije.
Društvo trenutno šteje čez 80 članov, večinoma biologov, študentov biologije ali sorodnih ved in dijakov. Člani društva zbiramo podatke o razširjenosti dvoživk in plazilcev v Sloveniji, s čimer se veča znanje o razširjenosti vrst, velikosti in številčnosti populacij. Zbrani podatki predstavljajo podlago za izdelavo Atlasa dvoživk Slovenije in Atlasa plazilcev Slovenije.
Kako bomo donacije porabili?
Vaša podpora nam bo še naprej omogočila izvajanje naših aktivnosti raziskovanja in varovanja ogroženih vrst herpetofavne. Hkrati z njimi pa varujemo tudi njihove habitate, ki so pomembni tudi za ohranjanje drugih skupin organizmov oz. biotske pestrosti, mnogi pa imajo neposredno in posredno velik pomen za ljudi. Pri našem pedagoškem delu izvajamo predvsem izobraževalne delavnice, predavanj in terenske izlete za lokalno prebivalstvo, vrtce ter šole, kjer predvsem mlade izobražujemo o dvoživkah in plazilcih. Izvajamo tudi Dijaški biološki tabor, ki je namenjen vsem srednješolcev z zanimanjem o področju biologije, ter sodelujemo na različnih študentskih raziskovalnih taborih in drugih študentskih aktivnostih, kjer pomagamo in svetujemo študentom pri njihovi raziskovalni poti.
Humanitas
Pravičnejše poti razvoja - za podporo otrokom in lokalnim skupnostim.
Skupaj z lokalnim prebivalstvom v Gani, Burkina Fasu, Keniji, iščemo boljše poti razvoja, kadar ekonomski napredek pomeni uničenje okolja ter razkroj tradicij in običajev. Z aktivnostmi v Sloveniji spodbujamo aktivno vključevanje v družbo z odgovornostjo, pravičnostjo in spoštovanjem človekovih pravic.
DONIRAJ
Kdo smo in kako bomo donacijo porabili
Kdo smo in kaj počnemo?
Društvo Humanitas - Center za globalno učenje in sodelovanje je organizacija, ki deluje na področju globalnega učenja in programa podpore otrokom in lokalnim skupnostim. Zavedamo se, da ekonomski kriteriji niso edino merilo napredka in razvoja. Številne države globalnega juga so v zadnjih desetletjih sicer doživele veliko gospodarsko rast in zmanjšale težave z revščino, a cena, ki so jo ljudje za ta napredek plačali, je velika. Marsikje je šel gospodarski razvoj z roko v roki z degradacijo okolja ter razkrojem tradicij, navad in običajev. V društvu Humanitas zato skupaj z lokalnim prebivalstvom iščemo boljše poti razvoja, podpiramo skupnosti in ne zgolj posameznikov in posameznic ter se tako izogibamo pokroviteljskemu odnosu do ljudi. Z izobraževanjem in informiranjem o globalnih izzivih in problemih ozaveščamo o globalni soodvisnosti ter vlogi, ki jo kot posamezniki in posameznice igramo v svetu. S spodbujanjem odgovornosti, pravičnosti in spoštovanjem človekovih pravic želimo ljudi spodbuditi k aktivnemu vključevanju v družbo ter družbi in okolju odgovornemu načinu življenja. Izvajamo zlasti delavnice za učence, dijake in študente, seminarje za učitelje ter prirejamo različne javne dogodke.
Kako bomo donacije porabili?
Del sredstev iz donacij bomo namenili za šolanje otrok v Gani, Burkina Fasu, Keniji in Sloveniji, del pa za delovanje projektov skupnosti v omenjenih afriških državah, in sicer za:
- vodenje knjižnic z lokalnimi partnerji v Burkina Fasu ter na severu in jugu Gane, kjer otroke spodbujamo k branju, izvajamo pa tudi različne izobraževalne aktivnosti,
- podpiranje delovanja zdravstvene ambulante na jugu Gane,
- podpiranje projekta Zelena vas v okolici Akre, glavnega mesta Gane.
Fotografija: Jure Novak
Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS)
Ptice nam govorijo o kakovosti okolja, v katerem živimo.
Delamo za varstvo ptic in njihovih življenjskih okolij. S tem prispevamo k ohranjanju narave in dobrobiti celotne družbe.
DONIRAJ
Kdo smo in kako bomo donacijo porabili
Kdo smo in kaj počnemo?
Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije združuje več kot 1000 članov in je lani vstopilo v peto desetletje delovanja. V društvu DOPPS se ukvarjamo z raziskovanjem ptic, njihovim aktivnim varstvom in izobraževanjem. Pri našem delu redno sodeluje več kot 200 prostovoljcev. Delujemo v javnem interesu varstva narave, okolja in raziskovanja. Aktivno prispevamo k upravljanju območij Natura 2000 za ptice v Sloveniji, za katera smo v procesu opredeljevanja pripravili tudi strokovne utemeljitve. Dejavni smo na področju zagovorništva narave. Upravljamo z največjo bazo ornitoloških podatkov v Sloveniji. Leta 2019 smo izdali nov Atlas ptic Slovenije – delo, pri katerem je sodelovalo 632 prostovoljcev in ki združuje 350.000 podatkov o 228 vrstah gnezdilk. Izdajamo poljudno revijo Svet ptic in znanstveno revijo Acrocephalus. Upravljamo s tremi naravnimi rezervati - Škocjanskim zatokom, Iškim morostom in Ormoškimi lagunami, kjer smo tudi vzpostavili naravoslovne učne poti z javno izobraževalno vlogo na sodoben način interpretacije narave. Za izobraževanje mladih izvajamo raziskovalne tabore, delavnice in ekskurzije.
Zakaj donirati ravno nam?
Zbrana sredstva bomo namenili za ohranjanje gnezdišč navadne čigre. Brez naše pomoči bi njena populacija pri nas izumrla.
Inštitut za zdravje in okolje
Zdravje in čisto okolje = blaginja in napredek.
Ustvarjamo svet, kjer lahko vsak sodeluje pri pomembnih procesih za družbo in okolje ter živi zdravo in okolju prijazno!
DONIRAJ
Kdo smo in kako bomo donacijo porabili
Kdo smo in kaj počnemo?
V Inštitutu za mladinsko participacijo, zdravje in trajnostni razvoj (IMZTR) vidimo prihodnost v vključujoči in povezani družbi, v kateri blaginja in napredek temeljita na vrednotah zdravja in čistega okolja. Stremimo k svetu, kjer ima vsak posameznik možnost in sposobnost udejstvovati se v družbeno in okoljsko pomembnih procesih ter živeti zdravo in okolju prijazno. Organiziramo delavnice, proaktivne kavarne, spletne seminarje in konference, s katerimi spodbujamo aktivacijo in ozaveščamo o kroničnih nenalezljivih boleznih, vplivu okolja na naše zdravje, zdravstveni pismenosti, podnebni krizi in onesnaženosti zraka. Povezujemo mlade, javno zdravstvo in varovanje okolja za pozitivne družbene spremembe na vseh področjih.
Kako bomo donacije porabili?
Z vašo podporo bomo lahko naše aktivnosti za bolj zdravo okolje in prilagajanje na podnebne spremembe ponudili še širšemu krogu ljudi!

Ljubljanska kolesarska mreža
V LKM spodbujamo kolesarjenje in se borimo za varnost in izboljšanje kolesarske infrastrukuture s širšo vizijo resnično trajnostnega razvoja Ljubljane, za ljudi in okolje – skupno dobro. Ste vedeli, da ko poganjate kolo, poleg skrbi za svoje zdravje, dejansko konkretno prispevate tudi k boju proti podnebnim spremembam in zmanjševanju onesnaženja? Kolo je namreč najbolj okoljsko prijazen ogljično nevtralen stroj, ta stroj - urbano vozilo prihodnosti - pa se skupaj z vami bori proti podnebnim spremembam.
DONIRAJ
Kdo smo in kako bomo donacijo porabili
Kdo smo in kaj počnemo?
V društvu LKM prostovoljci - urbani kolesarski entuziasti - delujemo že od leta 2000.
Smo nevladna organizacija na področju kolesarjenja s statusom NVO v javnem interesu na področju prometne varnosti.
Smo most med tistimi, ki uporabljajo oz. bi želeli uporabljati kolo in tistimi, ki načrtujejo ter izvajajo kolesarsko infrastrukturo in politiko na lokalni in državni ravni.
Delujemo v smeri spodbujati in razvijati urbano kolesarjenje, promovirati, osveščati in informirati o dobrih rešitvah na temo trajnostne mobilnosti in razvoja mesta ter sprememb potovalnih navad s širšo vizijo resnično trajnostnega razvoja Ljubljane in pri tem aktivno vključevati lokalno prebivalstvo.
Med izvedenimi projekti LKM so bili od zasnove kolesarske dostave v Ljubljani (iz katerega je zraslo socialno podjetje), merjenja zadovoljstva s kolesarjenjem v Ljubljani, izvedbe raznovrstnih kolesarskih tur do izdelave registra črnih točk, kolesarske karte Ljubljane, delavnic popravil koles, organizacije predavaj, konferec, raznih preventivno osveščevalnih akcij na terenu.
Kako bomo donacije porabili?
Trend spodbujanja in povečevanja kolesarjenja v urbanih središčih sledi načelu trajnostnega razvoja - aktivni mobilnosti - kot najbolj okoljsko koristnem in učinkovitem odgovoru na podnebno krizo in s tem posledično zmanjševanju onesnaženja ter ogljičnih izpustov.
Slovenija je pri onesnaževanju z izpusti iz motoriziranega prometa pri vrhu EU. Raba osebnih avtomobilov predstavlja velik delež izpustov toplogrednih plinov iz prometa in ti izpusti še vedno naraščajo. Posodobitve in izboljšanje infrastrukture za aktivno mobilnost v urbanih okoljih so ključne za trajnejšo spremembo navad oz. osvajanje novih navad in premikov v vsakdanjiku, ki so se zgodile zaradi epidemije koronavirusa, ko se je zgodil bum kolesarstva, tako pri nas, kot v svetu. Tudi zato je tem času pred nami za premike v želeno smer zelo pomembno spremljanje in opozarjanje, delo na terenu in zagovorništvo.
Z vašo pomočjo bomo lahko več in bolj opazovali, preverjali in ovrednotili kolesarsko infrastrukturo ter spremljali pobude in odzive na opozarjanja meščanov, izvajali nekatere izboljšave in zagovorništvo.
Uresničevali bomo lahko naše ideje in možnosti za več izobraževanja ter ozaveščanja meščanov o vožnji po mestu in glede idej ter dobrih praks za zeleno tranzicijo mest in promocijo trajnostne mobilnosti ter solidarnih, okoljsko prijaznih praks (načrtovana publikacija kolesarskega bontona, uresničitev multimedijskega projekta kolesarskega dnevnika, delavnic in kolesarskih izletov).
Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija
»Kritiziraj, predlagaj in ukrepaj.« Skupaj ustvarjamo družbeno spremembo in se razvijamo v odgovorne odrasle.
Mladi v Brez izgovora zdravo in kvalitetno preživljamo svoj prosti čas, druge mlade pa na razumljiv in zanimiv način ozaveščamo o aktualnih tematikah, trajnostnem razvoju in zdravem življenjskem slogu ter spodbujamo njihovo kritično mišljenje.
DONIRAJ
Kdo smo in kako bomo donacijo porabili
Kdo smo in kaj počnemo?
Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija je nacionalna mladinska organizacija v javnem interesu, ki stremi k pozitivni družbeni spremembi in osebnostni rasti mladih. S pomočjo neformalnega izobraževanja mlade spodbuja k družbeni participaciji in aktivaciji sovrstnikov. Organizacija razvija, prenaša in izvaja učinkovite programe, namenjene zmanjševanju neenakosti v zdravju, povečanju zdravstvene in okoljske pismenosti ter spodbujanju aktivnega državljanstva za doseganje trajnostnega razvoja. Osnova našega programa je slogan »kritiziraj, predlagaj, ukrepaj«, ki mlade spodbuja k izvedbi lokalnih pobud, da bi zagotovili izboljšave v lokalnem okolju. Program je prejel številne nagrade, UNESCO pa je program izpostavil kot primer dobre prakse. S programom izkoristimo zagon mladostne uporniške narave, da ustvarimo spremembe na področju tobaka, alkohola, prehrane in duševnega zdravja ter si tako prizadevamo za preprečevanje bolezni, povezanih z življenjskim slogom. Mladim dajemo platformo, da razvijejo svoj polni potencial in priložnost, da izrazijo svoja mnenja in prepričanja v varnem in spodbudnem okolju. Ponujamo jim potrebna orodja za krepitev pomembnih kompetenc in ustvarjanje pozitivnih sprememb v njihovem lokalnem okolju.
Kako bomo donacije porabili?
Z vašimi donacijami bomo lahko v naše aktivnosti vključili več mladih in z mladinskim delom prispevali k razvoju njihove družbene odgovornosti, da bodo lahko izkoristili svoje potenciale tudi za doseganje večjih sprememb.
Morigenos
Moji, tvoji, NAŠI delfini..
Delfini so pametna in čudovita morska bitja, ki živijo tudi v našem morju. Morigenos je edina organizacija, ki ima strokoven in skrbniški pregled nad njihovim stanjem in ohranjanjem v slovenskem morju. Redno jih videvamo, opazujemo in vsakega od njih posebej poznamo.
DONIRAJ
Kdo smo in kako bomo donacijo porabili
Kdo smo in kaj počnemo?
Morigenos - slovensko društvo za morske sesalce, znanstveno preučuje delfine v našem morju oziroma na območju Tržaškega zaliva. »Morigenos« v starem keltskem jeziku pomeni »rojen v morju«. Že skoraj 20 let delujemo na področju znanstvenega raziskovanja, izobraževanja, ozaveščanja javnosti ter varstva morskega okolja. Že od začetka izvajamo dolgoročni program raziskovanja, monitoringa in varstva delfinov vrste Velika pliskavka (Tursiops truncatus) v slovenskih in okoliških vodah. Uspeli smo dokazati, da so delfini stalno prisotna vrsta pri nas in za svoj habitat uporabljajo območje celotnega Tržaškega zaliva. Spremljamo njihovo življenje, socialno strukturo, genetsko povezanost in vpliv ljudi nanje. Smo organizacija, priznana v mednarodnih znanstvenih in strokovnih krogih, hkrati pa edini v Sloveniji, ki smo aktivni na tem področju.
Zakaj donirati ravno nam?
Srčnost, predanost in vztrajnost pri našem delu nista dovolj. Ne moremo ga opravljati brez dobre opreme, plovila, goriva in pogojev za obdelavo podatkov ter pripravo varovalnih ukrepov. Pomagajte nam ohraniti delfine v našem morju.

PIC - Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja (Zagovorniki okolja)
Tudi narava potrebuje dobre pravne zagovornike.
Zdravo in kakovostno življenjsko okolje je ustavna pravica vseh. Mi pomagamo pri njenem uveljavljanju ter se prebijamo čez pravne prepreke in postopke. Vodimo tudi brezplačno Zeleno svetovalnico.
DONIRAJ
Kdo smo in kako bomo donacijo porabili
PIC je pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki svoje delo uspešno opravlja že več kot 20 let. Smo vodilna nevladna organizacija s področja pravnega varstva okolja in poznavanja postopkov poseganja v naše okolje. Preko pravne pomoči, zagovorništva in pravnih študij želimo okrepiti vpliv nevladnih organizacij na področju varstva okolja, ohranjanja narave in urejanja prostora. Na področju okolja smo do leta 2020 opravili več kot 3170 ur brezplačnih pravnih svetovanj NVO, civilnim iniciativam ter posameznicam in posameznikom; sodelovali smo v več kot 76 postopkih priprave državnih predpisov; oddali smo več kot 49 predlogov za izboljšanje sistema varstva okolja; izvedli smo 42 izobraževanj in pripravili 32 pravnih analiz, ki so prispevale pomemben delež na področju varstva okolja v Sloveniji, svoje znanje pa smo prispevali tudi številnim drugim dogodkom, izdelkom ali projektom. Svoje znanje krepimo v skupini in na spletni strani Zagovorniki okolja, kjer vsem nudimo tudi brezplačno Zeleno svetovalnico.
Zakaj donirati ravno nam?
Vaša donacija bo namenjena posebnemu cilju. Podprli boste naša prizadevanja, da še naprej omogočamo posameznicam, posmeznikom, NVO in civilnim iniciativam brezplačen pravni nasvet pri vprašanjih s področja varstva okolja, ohranjanja narave, urejanja prostora ter podnebja. Omogočili nam boste nadaljnje izvajanje naše brezplačne Zelene svetovalnice, podpirali prizadevanja, da vsem nudimo pravno podporo pri varovanju našega planeta, ter prispevali pri uveljavljanju naše skupne ustavne pravice do zdravega in kakovostnega življenjskega okolja.

Smetumet
Odpadnim materialom podarjamo novo življenje.
Zmanjšujemo odpadke, ozaveščamo in z inovativnim dizajnom spreminjamo odpadne materiale v nove uporabne izdelke.
DONIRAJ
Kdo smo in kako bomo donacijo porabili
Kdo smo in kaj počnemo?
Smo društvo in socialno podjetje. Osveščamo in izobražujemo o pomenu zmanjšanja proizvedene količine smeti, aktivistično in ustvarjalno delujemo na področju okoljevarstva in kulture. Kot socialno podjetje z inovativnim dizajnom spreminjamo odpadne materiale v nove uporabne izdelke, kot na primer torbe iz starih tovornjakarskih cerad. Zagovarjamo rešitve za zmanjšanje količine smeti in čut za pravičnost.
Zakaj donirati ravno nam?
Brez sodelovanja s skupnostjo naših podpornikov in drugih NVO naš obstoj nima smisla. Smetumetu namenite svojo donacijo, če z nami delite bolečino ob pogledu na uničenje, ki ga povzročajo neznanske količine smeti in verjamete, da je s kreativnostjo, dobro voljo in vztrajnim pritiskom na odločevalce mogoče spreminjati svet ter da je grajenje skupnosti temelj za bolj pravično in trajnostno prihodnost.
Prejete donacije bomo namenili za razvoj in prilagoditev otroških izobraževalnih delavnic. V času šolanja preko spleta in zaščitnih korona ukrepov želimo pripraviti vsebine, ki bodo kreativne, zabavne in informativne, denimo:
- Kako se lotiti domače kreativne reciklaže materialov?
- Kdo nosi največjo odgovornost za onesnaženost morja s plastiko?
- Kako se lahko družbeno angažiramo za doseganje sistemskih sprememb?

Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj
25 let sooblikujemo trajnostno družbo.
Trajnostni razvoj razumemo kot dinamično ravnovesje med človekom in naravo, ki omogoča socialno pravičnost in medgeneracijsko solidarnost. Trajnostni razvoj pomeni tudi, da namesto naravnih dobrin, ki so omejene, izkoriščamo neomejene zmogljivosti našega razuma. Vizija Umanotere je, da postane Slovenija do leta 2030 trajnostna družba.
DONIRAJ
Kdo smo in kako bomo donacijo porabili
Kdo smo in kaj počnemo?
Umanotera smo predvsem aktivisti – Gaja, Renata, Andrej, Polona, Jonas in Nika. Vsak zase s svojo zgodbo, ki nas je pripeljala v okoljevarstvene vode, pa vendar skupaj delujemo kot nepremagljiv »tim,« ki se bori za tiste brez glasu. In to že 25 let. Naša zasedba se je seveda tekom teh let dodobra prevetrila, pa vendar še vedno stojimo za istimi vrednotami in prepričanji kot na začetku. Namesto klasičnega okoljevarstva smo se že leta 1992 usmerili v napredno, sistemsko paradigmo trajnostnega razvoja, ki jo je istega leta uveljavila svetovna konferenca v Riu de Janeiru. Do danes se je spremenilo marsikaj, Umanotera pa še vedno o(b)staja in že petindvajset let sistematično, povezovalno in kontinuirano spodbuja teme trajnostnega razvoja. Način našega delovanja, vključno z Umanoterino okoljsko politiko, pa dokazuje, da načela, ki jih zagovarjamo, tudi uresničujemo pri našem delu.
Zakaj donirati ravno nam?
Darovana sredstva nam bodo omogočila, da bomo še naprej z zanosom izvajali aktivnosti, v katere verjamemo in za katere menimo, da so v našem prostoru potrebne – danes morda še bolj kot nekdaj:
- Promocija trajnostnih konceptov in praks
- Strokovno utemeljeno ozaveščanje javnosti
- Grajenje partnerstev
- Oblikovanje alternativnih strategij in priporočil odločevalcem
- Zagovorništvo in sodelovanje v upravnih postopkih
- Izvajanje raziskav in pilotnih projektov
- Svetovanje organizacijam in skupnostim na področju trajnosti
* Želite sredstva nameniti več organizacijam? Vaš 1% lahko dobi največ 5 organizacij (vsaka 0,2%). O delitvi odločate sami (5x 0,2%, 0,5% + 0,5%, 3x 0,2% + 0,4%, ...).
** Kampanja #enprocentzanaravo se izvaja v okviru podnebnega programa mreže Plan B za Slovenijo, ki ga sofinancirata Eko sklad j.s. in Ministrstvo za okolje in prostor s sredstvi Sklada za podnebne spremembe. Za mnenja, predstavljena v kampanji in na promocijskem materialu v okviru kampanje so izključno odgovorni avtorji in ne odražajo nujno stališč Ministrstva za okolje in prostor ali Eko sklada j.s.